Moja lista blogów

niedziela, 15 kwietnia 2012

co2 zabójca, czy przyjaciel?!

dzis w dd tvn dr Rożek poruszał temat emisji co2 i jego wpływu na otoczenie i środowisko. Zaskoczył mnie fakt, który jest faktem fizycznym, że dwutlenek węgla jest niezmiernie potrzebny, aby na ziemi było życie!!! Jego właściwości są ogromne i czasem bardzo nie docenione. Nam przede wszystkim co2 kojarzy się z chmurą dymu z elektrowni, kopalń itp. jednak ponad 90% produkcji światowej co2 (obecnie) wytwarzane jest w procesie gł. gnicia, czy fotosyntezy.
Ale to co zaciekawiło mnie najbardziej, to doświadczenie z co2.:

  • do dzbanka dodajemy sodę oczyszczoną i zalewamy niewielką ilością octu.
  • zapalamy kilka świeczek( mogą być tzw. podgrzewacze).
  • po chwili nachylamy dzbanek nad świecami, tak jakbyśmy chcieli wylać na nie zawarta w dzbanku ciecz( ale nie wylewamy cieczy tylko znajdujacy się w nim gaz- co2 niewidzialny i bezwonny).
  • pod wpływem gazu świece gasną.  To zwykłe zjawisko fizyczne i jest to oczywiste, ale fajnie wygląda:) Po prostu Fenomenalny pomysł do zabawy z dziećmi!!!! muszę pokazać to dzieciaczkom kiedyś!! mama czarodziejka;)

Jednak prawdziwym czarodziejem okazał się dzisiaj mój mąż:) czekając w samochodzie na rafała powiedziałam łukaszowi, że mam ochotę na twixa, a on ze swoim czarującym uśmiechem, jak gdyby nigdy nic wyciągnął batonik z kieszeni:):):):) mój kochany czarodziej:)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Fajnie, że zechciałaś/ -eś się wypowiedzieć, dziękuję:)