Moja lista blogów

środa, 24 kwietnia 2013

madame Butterfly


Witajcie kochane:)
W tym tygodniu postanowiłam przygotować w ramach cyklu coś kulturalnego, a mianowicie chcę Was zaprosić na spotkanie z operą. A dokładniej z "Madame Butterfly".
Tytuł opery dość znany (niestety nie miałam jeszcze okazji obejrzeć, ale może kiedyś).

To warto wiedzieć:
Opera składa się obecnie z trzech aktów,
Muzykę napisał Giacomo Puccini do libretta  Luiggi Illica i Giuseppe Giacosa.


Premiera pierwszej wersji opery miała miejsce 17 lutego 1904 w mediolańskiej La Scali.

źródło: sieć
Madame Butterfly składała się wtedy z dwóch aktów i została bardzo chłodno przyjęta.
Puccini wprowadził w utworze szereg istotnych zmian, m.in. dzieląc nieproporcjonalnie długi akt na dwa, i w tej wersji cztery miesiące później wystawiono Madame Butterfly ponownie w Brescii. ( za jedną z przyczyn niepowodzenia prapremiery uznawano nietrafną obsadę, do partii Cio-Cio-San (głównej bohaterki) zaangażowano specjalnie w tym celu sprowadzoną ukraińską śpiewaczkę operową Salomeę Kruszelnicką). Tym razem dzieło odniosło olbrzymi sukces, przenosząc się na deski Metropolitan Opera w 1907. 

W La Scali wystawiono Madame Butterfly ponownie dopiero po śmierci Pucciniego, ponieważ dotknięty niepowodzeniem prawykonania za życia nie wyrażał zgody na inscenizowanie opery na tej scenie.
Obecnie we Włoszech wystawia się najczęściej wersję dwuaktową, w USA bardziej popularna jest wersja trzyaktowa. 
Bohaterowie opery:

Madame Butterfly (Cio-cio-san) – SOPRAN
B.F. Pinkerton – TENOR
Sharpless, konsul amerykański w Nagasaki – BARYTON

Drugoplanowe 

Suzuki, służąca Cio-cio-san – MEZZOSOPRAN
Kate Pinkerton – mezzosopran
Goro, japoński swat – tenor
Książę Yamadori – tenor
Bonzo, wuj Cio-cio-san – BAS
Komisarz – bas
Urzędnik cesarski – baryton
Matka Cio-cio-san – mezzosopran
Ciotka Cio-cio-san – mezzosopran
Kuzynka Cio-cio-san – sopran
Yakuside – bas
Dziecko Cio-cio-san – rola nieśpiewana
Krewni Cio-cio-san i marynarze

Streszczenie libretta
Akt pierwszy 

Na wzgórzu, w pobliżu japońskiego portu Nagasaki ma odbyć się ślub młodego porucznika marynarki amerykańskiej, Pinkertona z gejszą Cho-Cho-San nazwaną przez niego Butterfly. Pośrednik Goro wprowadza porucznika do domku kupionego dla młodej pary, w którym odbędzie się uroczystość weselna. Pierwszym z gości jest konsul Stanów Zjednoczonych w Nagasaki Sharpless, któremu Pinkerton zwierza się, że ujęty urodą i wdziękiem młodej Japonki, postanowił poślubić ją na sposób japoński: na dziewięćset dziewięćdziesiąt dziewięć lat. Wznosi przy tym toast za pomyślność dnia, w którym odbędzie się jego rzeczywisty ślub z Amerykanką. Sharpless ostrzega porucznika przed lekkomyślnym traktowaniem ceremonii ślubu, lecz Pinkerton zbywa przestrogi konsula. Nadchodzi Butterfly w otoczeniu krewnych i przyjaciół. Młoda gejsza przedstawia Pinkertonowi swych gości, a gdy zostają sami, w sposób pełen naiwności i prostoty opowiada historię swego życia. Wyznaje również narzeczonemu, że z miłości dla niego wyrzekła się nawet wiary swych przodków. Następuje ceremonia podpisania kontraktu ślubnego. Uroczystość weselną mąci nagłe przybycie kapłana buddyjskiego-bonzy wuja Butterfly, który przeklina Cho-Cho-San za porzucenie wiary i nakłania krewnych i przyjaciół, by się jej wyrzekli. Przerażeni goście opuszczają dom Pinkertona. Porucznik pociesza zrozpaczoną Cho-Cho-San. Piękny duet miłosny obojga kończy akt I.


Akt drugi

Minęły trzy lata. Opuszczona przez wszystkich Butterfly, żyje w biedzie ze swym małym synkiem i wierną służącą Suzuki. Pełna ufności i wiary w powrót męża, wypatruje pojawienia się upragnionego okrętu. Niespodziewanie nadchodzi konsul Sharpless z listem Pinkertona, by oznajmić smutną wiadomość o jego wiarołomstwie. Nie znajduje jednak w sobie dość siły aby wyznać całą prawdę. Ich rozmowę przerywa nadejście pośrednika Goro, który uprzedza wizytę bogatego księcia Yamadori od dawna zalecającego się do młodej Japonki. Butterfly jednak stanowczo odrzuca jego konkury. Niespodziewanie wystrzał z działa obwieszcza wpłynięcie do portu od dawna oczekiwanego okrętu. Szczęśliwa Butterfly przystraja wraz z Suzuki cały dom kwiatami i oczekuje na. przybycie upragnionego gościa.


Akt trzeci

Minęła noc. Zmęczona oczekiwaniem Butterfly, udaje się na spoczynek. Po chwili nadchodzi Pinkerton z Sharplessem i nieznajomą młodą damą. Suzuki dowiaduje się, że jest to żona Pinkertona, która przybyła wraz z mężem, by zabrać dziecko Butterfly. Zjawia się Cho-Cho-San. Gdy spostrzega młodą Amerykankę - rozumie swoją tragedię. Odprawia wszystkich obecnych, a wiernej Suzuki każe przesłonić okna i odejść z dzieckiem do ogrodu. Gdy zostaje sama, wydobywa ze skrytki stary rodowy sztylet, którym odbiera sobie życie.

Na youtube znalazłam kilka fragmentów z opery do posłuchania. Oto niektóre z nich:Powstała również wersja filmowa opery. W 1995 roku w rolę bohaterów wcielili się Ying Huang oraz Richard Troxell.


Jak już pisałam nie miałam okazji posłuchać na żywo tej opery, ale może któraś z Was ma jakieś doświadczenie na tym polu?


Polecam również poprzedni wpis z cyklu Kobiet cafe, który znajdziecie TU
 i już dziś zapraszam oczywiście na kolejny:)

2 komentarze:

  1. nigdy nie byłam w operze, ale baaardzo chciałabym kiedyś pójść...

    OdpowiedzUsuń
  2. tez nie bylam w operze i raczej sie poki co nie zanosi chociaz... kusisz... :)

    OdpowiedzUsuń

Fajnie, że zechciałaś/ -eś się wypowiedzieć, dziękuję:)