Moja lista blogów

czwartek, 12 września 2013

Tolerancja


Ta ciąża działa na mnie bardzo refleksyjnie, medytacyjnie i niesłychanie poglądowo. Mimo, iż nie wiele czasu mam na myślenie, to gdzieś tam się coś cały czas kreci po głowie. I o dziwo wszystkie dość społeczne, życiowe.
Wczoraj podczas robienia kolacji tak ni z gruszki pomyślałam o osobach starszych, o naszym "młodym" podejściu i postrzeganiu ich w społeczeństwie. Od razu uświadomiłam sobie, że przeważnie są wyśmiewane (choćby kiedy walczą o miejsce w tramwaju lub jada na placyk przez pól miasta po tańsza o 15 groszy marchewkę) i nie rozumiane.
I pomyślałam, jak muszą się z tym czuć? co przeżywają wewnętrznie? Przecież osoby starsze wiedzą i czują jakie podejście ma do nich świat. A nikt nie bierze pod uwagę, że ich młodzieńcze czasy przypadały na okres II wojny, okres stalinizmu i komunizmu. Gdybyśmy się chwile tylko zastanowili, to dotarłoby do nas, że to chyba najgorszy czas w jakim człowiek musiał dorastać: głód, gwałty, samotność, strach, przymusowe prace, morderstwa za nic. Przecież nikt chyba psychicznie nie pozostaje po czymś takim (przepraszam za wyrażenie) "normalny". To musi zostawiać ślad na psychice, blizny na sercu...... Teraz niby cywilizacja, wolność, a Oni nadal są poniżani, nierozumiani, traktowani jako zło społeczne.....I tak myślę, czy taka babcia na ławce w parku naprawdę mi przeszkadza skoro siedzi tam cały dzień- a co innego ma robić na emeryturze, jeśli jest sama? Nawet sytuacja z tramwajem- walka o miejsce. Przecież tego nauczyło ich życie. Dzisiejszy emeryt naprawdę nie ma łatwo: przeżyć za kilkaset złotych: więc niech jeździ przez pół miasta za tańszym produktem, w końcu mpk ma za darmo...Może warto czasem nie oceniać, a starać się zrozumieć drugiego człowieka. Może to nauczyłoby nas troszkę życzliwości?

Drugą sprawą jest kwestia narodowości. Bulwersuje nas, kiedy w krajach starej unii powstają anty polskie organizacje,  kiedy nas wyzywają od złodziei i pijaków. Tylko czemu zwracamy na to uwagę, tylko wtedy kiedy chodzi o nasze tyłki o nasza godność? A co robi się u nas z obcokrajowcami ze wschodu? To samo, a może i czasem gorzej! Ostatnio czytałam  wspaniałym pomyśle mieszkańców Andrychowa o przymusowym "wysiedleniu" Romów. Powód- bo są brudni, piją i źle prezentują się w mieście. Nie popieram zmuszania dzieci do pracy, oddawanie młodych dziewcząt dużo starszym facetom za żony itp., ale żeby wszystkich z racji narodowości i wyglądu oceniać tak samo i siłą próbować usunąć? To nie ich wina, że urodzili się akurat Romami. Może większa część z nich chciałaby żyć jak inni: uczyć się, bawić, być częścią społeczeństwa lokalnego. A tu tylko pogarda, uprzedzenia, nienawiść. A czemu nie robi się nic aby temu zaradzić? Zamiast poniżać, czemu się nie edukuje, uświadamia? Czemu wszystko trzeba załatwiać przemocą?
Podobnie jest przecież z innymi narodowościami: Wietnamczykami, Białorusinami, Ukraińcami, Rosjanami, czy Czarnoskórymi. Czym różnią się od nas polaków, no czym?.....

Czemu toleruje się przemoc w rodzinach, mobbingi, patologię? Przecież to w tych dziedzinach życia społecznego powinno być "zero tolerancji". A tymczasem łatwiej jest przejść koło problemu, udać, że go nie ma, że to nie nasza sprawa.... Tylko trzeba sobie tez uświadomić, że jeśli wiemy o przemocy rodzinnej, to milczeniem też mamy swój udział w tej tragedii. Dziś czytałam artykuł o tym, że zatrzymano ojca, który latami bił swoją córkę. Matkę nic nie zgłaszała, a on ją katował średnio 3-4 razy w tygodniu. Zdarzenie zgłosiła na policji koleżanka pokrzywdzonej- gimnazjalistka!!!! Miała więcej rozumu niż sąsiedzi i matka pokrzywdzonej. Ale ile jest takich osób, które czekają na pomoc, na wsparcie...

Gdyby zapytać polaków, czy są tolerancyjni, pewnie znaczna większość uznałaby, że tak!! Tylko jaka jest nasza tolerancja rzeczywiście?

1 komentarz:

  1. zgadzam się z tobą...niestety tu dochodza tez sprawy inne: policja- ona nic nie robi i ma wszystko w d... jesli zgłosisz że tam się coś dzieje u sąsiadów może i przyjada ale nie zrobią nic, a ten chory ojciec wyżyje się na tym dziecku z podwojoną siłą:/

    OdpowiedzUsuń

Fajnie, że zechciałaś/ -eś się wypowiedzieć, dziękuję:)